Asansör Sistemleri

Asansörler, binaların projelendirmesi aşamasında yapılan trafik hesaplarına ve avan projelerine uygun olarak tasarlanır ve tesis edilir.
Türkiye’de inşaat faaliyetleri, değişen yaşam tarzı ve gelişen ihtiyaçlara bağlı olarak dönüşüm geçirmekte ve yüksek binalar inşa edilmektedir.
Asansörler de buna paralel ihtiyacı karşılayacak teknoloji ve donanım ile yüksek hızlı ünitelerle insanlara hizmet vermektedir. 

Asansörler uluslararası güvenlik ve konfor standartlara uygun olarak tasarlanır ve projesine uygun olarak tesis edilir.
Asansörler hızlarına göre 0,63 m/sn, 1 m/sn, 1,6 m/sn, 2,5 m/sn ve 2,5 m/sn’ nin üzerindeki hızlar olmak üzere 5 çeşittir. Bunlara bağlı olarak asansörlerin kabin, makina dairesi ve kuyu boşluğu ebatları da değişiklik arz etmektedir. Yine bunlara ek olarak asansörler hızlarına göre değişik güçte motor ve fren sistemi kullanmaktadır.

Taşıma kapasitesine göre asansörler; 240kg, 320 kg, 400 kg, 630 kg, 800kg, 1000kg, 1250 kg ve 1600 kg kapasitelerde türlere ayrılarak imal edilebilmektedir. Sağlık tesislerinde kullanılan asansörler; 1600kg, 2000 kg ve 2500 kg kapasitelerde tasarlanır.

 

KOMPAKT YÜK ASANSÖRÜ MONŞARJ SERVİS ASANSÖRÜ
   
ACİL DURUM ASANSÖRÜ ARAÇ VE YÜK ASANSÖRLERİ
   
HİDROLİK ASANSÖR MAKİNA DAİRELİ ASANSÖR
   
MAKİNA DAİRESİZ ASANSÖR PANAROMİK ASANSÖR
   
SEDYE ASANSÖRÜ YAMAÇ ASANSÖRÜ

Asansörler; Kullanım amaçlarına göre sınıflara ayrılır.

Sınıf I. İnsan taşımak amacıyla tasarımlanmış asansörler.
Sınıf II. Esas olarak insan taşımak için tasarlanan; ancak gerektiğinde yük de taşınabilen asansörler, 
Sınıf III. Hastaneler ve bakım evleri dahil, sağlık-bakım amaçları için tasarımlanmış asansörler.
Sınıf IV. Esas olarak yüklerin, genellikle şahıslar refakatinde taşınması için tasarımlanmış asansörler.
Sınıf V. Yalnızca küçük yüklerin taşınması için yapılmış, insanın giremeyeceği boyutları olan servis için kullanılan asansörlerdir.
Sınıf VI. Özellikle yoğun trafiği olan yapılar için tasarımlanmış asansörler, örneğin hızları 2,5 m/s ve daha fazla olan asansörler.
Tahrik şekline göre Elektrikli ve Hidrolik olarak sınıflandırılan asansörler son yıllarda özellikle dilişiz senkron motor kullanılarak makina dairesiz olarak tasarlanıp tesis edilmektedir. 
Asansör tasarımlarımız kullanıcıların güvenliğini yöneten EN 81-20 ve EN 81-50 yönetmeliklerini tamamen karşılar.